Тел: +389 2 3061543 | Факс: +389 2 3067 609 | Следете нѐ на:

a

јуни 2014

Центарот Илумине, Кинотека на Македонија, Универзитетот за Аудиовизуелни Уметности-ЕСРА, Дом за деца без родители - 11 Октомври и домот 25 Мај - Скопје, MЕТА4 и BNDEnterprise со огромно задоволство од 30 Јуни до 5 Јули, во кино салата на Кинотека на Македонија, Ве покануваат на: Недела на Војна на ѕвездите - "STAR WARS WEEK"Следуваат изненадувања за навремено регистрираните!!! Регистрацијата со агендата е бесплатна на:https://www.eventbrite.com/e/star-wars-week-tickets-12087824007 The movies were released in this order: 1977: Episode IV:

ФЕСТИВАЛ НА СЦЕНАРИОТО И СЦЕНАРИСТИТЕ На 25 и 26 јуни, во Скопје ќе се одржи Меѓународниот фестивал на филмски сценарија “Скрипт фест 2014“. Фестивалот ќе се одржува во Културниот центар “Феникс“, а ќе започне во 10 часот. Фестивалот “Скрипт фест“ го организира Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација “Македонија Презент“ од Скопје. Овој традиционален фестивал годинава се одржува трет пат, а ќе го отвори проф.д-р Александар Прокопиев од

Биди и ти дел од тимот на Металург Ракометниот Клуб Металург, во соработка со Универзитетот за Аудиовизуелни Уметности, Есра Париз-Скопје-Њујорк, доделува по една целосна стипендија за студирање на катедрите Филмска и Тв Камера и Филмска и ТВ Монтажа. Добитниците на двете стипендии ќе ја имаат привилегијата да ги снимаат сите натпревари на Металург во Македонија, да соработуваат и да се дружат со тимот. Кандидатите и кандидатките е пожелно да имаат претходно искуство со камера

Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, во рамките на децентрализираната соработка помеѓу Долна Нормандија и Македонија, во текот на оваа недела ќе ја започне реализацијата на тригодишниот проект "Помирувањето и визијата за заедничката иднина на Балканот и Европа. Европа овде - Европа таму (1914-2014)”. Проектот, кој ќе се одвива во периодот од 2014 до 2017, е инициран и координиран од страна на Константин Плевнеш и Илина Мангова. Проектот се занимава со колективното сеќавање и помирување преку аудиовизуелните

Оценувачката комисија на 49. МТФ „Војдан Чернодрински“- Прилеп, во состав Васе Манчев претседател и членовите Братислав Димитров и Мустафа Јашар, одлучи дека претставата на Македонскиот народен театар „Вечната куќа“, работена на текст на Јордан Плевнеш а во режија на Дејан Пројковски, е апсолутен победник на годинешното издание на Македонскиот театарски фестивал кој денес завршува во Прилеп. Покрај наградата за уметничко остварување во целина, претставата „Вечната куќа“ се закити со уште 9 други награди: Награди

По шесте успешни изданија, со задоволство ви го најавуваме овогодишното седмото издание на Фестивалот на француски филм во Македонија, кое ветува богата понуда со филмови и реномирани синеасти!Седмото издание на Фестивалот на францускиот филм во Македонија ќе се одржи во периодот од 18 до 22 ЈУНИ 2014. Свеченото отворање е закажано за, среда 18 јуни 2014, со почеток во 20 часот, во киното „Милениум“.Целосната програма може да ја погледнте на следниот ЛИНК.

Во рамките на Македонскиот Театарски Фестивал “Војдан Чернодрински” во Прилеп, вчера, на 10 Јуни, Ректорот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, Јордан Плевнеш ги промовираше драмите на студентката на додипломски студии Василка Аврамовска и магистрантката Маре Ристеска. Драмата на Василка Аврамовска со наслов “Осаменост” е посветена на животот и сите контраверзи на едно од најголемите европски филозофски имиња Фридрих Ниче, а драмата на Маре Ристеска “Фортуна”, напишана според истоимениот расказ на Живко Чинго, на брилијантен начин

Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, Министерството за култура на Р. Македонија, Македонската Радио Телевизија, Агенција за филм на Р. Македонија и Аурора Турс, Ве покануваат на премиерата на документарниот филм “Детето во светот” (80 мин), посветен на култниот македонски патеписец и документарист Љубе Цветановски. Премиерата ќе се одржи во понеделник 16 јуни, со почеток во 20 часот, во Cineplexx, (Карпош 3, City Mall, втори спрат). По проекцијата ќе биде организиран мал коктел, како и промоција на книгите