Тел: +389 2 3061543 | Факс: +389 2 3067 609 | Следете нѐ на:

a

октомври 2014

Само 10 дена по наградата во Белград, "Мал Дисконтинуитет во Времепросторот" на Гоце Цветановски повторно доби награда за најдобар регионален краток филм на 12тиот фестивал Филмски Фронт во Нови Сад. Приказната за фотографот кој има невидлив посетител во станот ја воодушеви српската публика и жирито, а глумечкиот тандем Висар Вишка-Драгана Левенска беше спореден со легендарните Марчело Мастројани и Софија Лорен. Филмот викендов учествуваше и на Меѓународниот Филмски Фестивал во Хоф, Германија, а

Универзитетот за аудиовизуелни уметности се приклучи кон одбележувањето на 70 годишнината од печатењето на првиот број на весникот "Нова Македонија".По тој повод екипа составена од студенти на нашиот Универзитет реализираше документарен филм кој што премиерно ќе биде прикажан на 27 Октомври 2014 (понеделник), со почеток во 18.00 чассот, во кино салата на Кинотека на Македонија.

Краткиот игран филм "Мал Дисконтинуитет во Времепросторот" на режисерот Гоце Цветановски ја доби наградата Коскар за најдобар регионален филм на 9тото издание на Српскиот Фестивал за Фантастични Филмови во Белград, Србија.Според изјавата на жирито, наградата била доделена едногласно, а беше врачена од  специјалниот гостин на фестивалот, легендарниот холивудски продуцент и режисер Мик Герис, кој е познат како режисер на култните хорор филмови "Sleepwalkers" по сценарио на Стивен Кинг, "Мува 2", "Критерс 2",