Тел: +389 2 3061543 | Факс: +389 2 3067 609 | Следете нѐ на:

a

мај 2014

Со изведба на претставата „Суд за морални вредности“ по текст на постдипломката по дрматургија на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, Маре Ристеска, а во изведба на театарската група на Црвениот крст Охрид, синоќа во предворјето на црквата „Св. Софија“ започна првиот аматерски младински театарски фестивал насловен како „Вдиши театар“. Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА го поддржа овој настан со доделување на 5 стипендии за најдобрите учесници. Пред бројните присутни, претседателот на

Македонскиот писател со интернационално реноме, Јордан Плевнеш, Ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк, е добитник на највисокото признание на Министерството за култура на Бугарија – “Златен век, Св. Кирил и Методи”, кое се доделува на денот на Св. Кирил и Методи, Апостолите на словенската писменост. Ова високо признание до сега го добиле само пет добитници од Европа. Наградата му е доделана за неговото уметничко творештво, за неговата мисија во доближувањето на балканските култури и за

Од 23 до 25 мај 2014 ќе се одржи првото издание на Кино Бразил, фестивал на бразилски филмови, на кој ќе гостуваат 4 режисери и продуценти од Бразил. Ќе бидат прикажани 24 филма од поновата Бразилска продукција, повеќе краткометражни филмови, и еден долгометражен филм од контроверзниот бразилски режисер Кико Гоифман. Web: www.kinobrasilfilmfestival.tumblr.com Facebook: www.facebook.com/KinoBrasilFilmFest Програма: ПЕТОК 23 мај 20:00 Кинотека - Oтворање на фестивалот и проекција на кратки филмови 21.30 ТВ Студио ЕСРА - Журка

Студентот по фотографија на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, Зоран Шекеров, освои четврта награда во документарна фотографија на Интернационалиот конкурс за фотографија Ровињ фотодејс. Во почетокот на овој месец во Ровињ се одржаа традиционалните фотографски денови. Овој пат за разлика од минатите години конкурсот беше Интернационален, а на него беа пријавени над 10.000 фотографии од 700 фотографи низ целиот свет, помеѓу кои се најде и студентот Зоран Шекеров со освоено четврто