Тел: +389 2 3061543 | Факс: +389 2 3067 609 | Следете нѐ на:

a

Дејан Пројковски

Дејан Пројковски

Редовен професор

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tetur adipiscing, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Редовен професор на катедрата по театарска режија

Предмети: театарска режија, актерска игра

Дејан Пројковски (1979, Битола), дипломирал и магистрирал театарска режија во Софија на Националната академија за театарска и филмска уметност во Софија, Бугарија, во класата на проф. Красимир Спасов. Од 2010 г. работи како режисер во Македонски народен театар, Скопје.

 

ТЕАТАРСКИ РЕЖИИ

 • Дервишот и смртта (2020), автор: Меша Селимовиќ, продукција: Народен театар на Република Српска, Бања Лука, Босна и Херцеговина
 • Браќа Карамазови (2019), автор: Фјодор Михајлович Достоевски, режија и адаптација: Дејан Пројковски, продукција: Македонски народен театар „Иван Вазов“, Софија, Бугарија
 • Ана Карењина (2019), автор: Лав Николаевич Толстој, продукција: Novosadsko pozorište/Újvidéki Színház, Нови Сад, Србија
 • Орестија (2018), автор: Есхил, продукција: Хрватско народно казалиште, Сплит, Хрватска
 • Буре барут (2018), автор: Дејан Пројковски, продукција: Црногорско народно позоришта, Подгорица, Црна Гора
 • Коцкар (2018), автор: Фјодор Михајлович Достоевски, продукција: Народен театар – Битола
 • Ромео и Јулија (2017), автор: Вилијам Шекспир, продукција: Национален театар Истанбул, Турција
 • Прометеј (2015), автор: Есхил, продукција: Турски театар, Скопје
 • Опасни врски (2014), автор: Шодерло де Лакло, продукција: театар „Вера Комисаржевскаја“, Сент Петесбург, Русија
 • Многу врева за ништо (2014), автор: Вилијам Шекспир, продукција: НУ Театар Комедија, Скопје
 • Вечната куќа (2013), автор: Јордан Плевнеш, продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • Ромео и Јулија (2012), автор: Вилијам Шекспир, копродукција помеѓу Народен театар – Битола и театар „Вера Комисаржевскаја“, Сент Петесбург, Русија
 • Генетика на кучињата (2012), автор: Венко Андоновски, продукција: Драмски театар – Скопје
 • Малограѓанска свадба/Женидба (2012), автор: Бертолд Брехт, продукција: Народен театар – Охрид
 • Опасни врски (2010), автор: Шодерло де Лакло, продукција: Народен театар – Битола
 • Хамлет (2010), автор: Вилијам Шекспир, продукција: Драмски театар – Скопје
 • Печалбари (2010), автор: Антон Панов, продукција: Народен театар – Куманово
 • Последниот ден на Мисирков (2009), продукција: Народен театар „Антон Панов“, Струмица
 • Браќа Карамазови (2009), автор: Фјодор Михајлович Достоевски, продукција: Народен театар – Битола
 • Далај Лама (2008), автор: Љубиша Георгиевски, продукција: Народен театар – Битола
 • Ромео и Јулија (2008), автор: Вилијам Шекспир, продукција: Турски театар, Скопје
 • Бегалка (2007), автор: Васил Иљоски, режија и адаптција: Дејан Пројковски, продукција: Народен театар – Штип
 • Делириум за двајца (2006), автор: Ежен Јонеско, продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • Тартиф (2006), автор: Жан Батист Поклен Молиер, продукција: Турски театар, Скопје
 • Смртта на Дантон (2005) автор: Георг Бихнер, автор и адаптација: Дејан Пројковски, продукција: Народен театар „Антон Панов“, Струмица 2005
 • Црнила (2004), автор: Коле Чашула, продукција: Народен театар – Штип
 • Маме му ебам кој прв почна (2004), автор: Дејан Дуковски, продукција: Народен театар – Битола
 • Гилгамеш (2004), автор: Билјана Пемова, продукција: Турски театар, Скопје
 • Јонадаб (2003), автор: Питер Шефер, продукција: Драмски театар – Скопје
 • Падот на невиноста (2002), автор: Василиј Сигарев, продукција: Драмски театар – Скопје
 • Баханалии (2002), автор: Горан Стефановски, асистент-режисер на Сашо Миленковски, продукција: Народен театар – Битола
 • Грешник (2001), автор: Ерик Емануел Шмит, асистент-режисер на Красимир Спасов, продукција: Народен театар – Битола

Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non maur is vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora to rquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit ed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nunc uorem Ipsn gravi daei.

a
a

Образование

НАТФИЗ - Софија

Театарска режија

НАТФИЗ - Софија

Театарска режија

Значајни проекти

Дервишот и смртта (2020)

Народен театар на Република Српска

Ана Карењина (2019)

Novosadsko pozorište/Újvidéki Színház, Нови Сад, Србија

Браќа Карамазови (2019)

Македонски народен театар „Иван Вазов“, Софија, Бугарија