Тел: +389 2 3061543 | Факс: +389 2 3067 609 | Следете нѐ на:

a

Shop

  /    /  Публикации  /  ПРЕСА – Видови монтажа

ПРЕСА – Видови монтажа

Јувал Ноа Харари, автор на светскиот феномен Сапиенс: кратка историја на човечкиот род, продолжува со истражување на проблематиката на целокупното човеково искуство со уште една неверојатно оригинална книга – Хомо деус: кратка историја на иднината.

Со својот единствен стил што воодушеви милиони читатели низ светот, Харари укажува дека луѓето успеале да го направат она што се чини невозможно: да ги победат гладот, заразните болести и војните, да ги претворат од неразумни и неконтролирани сили на природата во предизвици кои може да се управуваат. За првпат во човековата историја денес повеќе луѓе умираат од премногу храна отколку од глад; повеќе луѓе умираат поради старост, а не од заразни болести; повеќе луѓе се самоубиваат отколку што гинат од воени акции, тероризам или криминал заедно.

Кои ќе бидат идните проблеми на човештвото? Каква судбина им е наменета на луѓето, како самопрогласени богови на планетата Земја, кои чекори ќе ги преземеме за да ја оствариме? Хомо деус ги истражува проектите, соништата и кошмарите кои ќе го обликуваат дваесет и првиот век – од заобиколување на смртта до создавање вештачки живот. Пред нас се основните прашања на кои мораме да дадеме одговори: во кој правец ќе се движиме понатаму? И како ќе го заштитиме овој кревок свет од сопствената деструктивна моќ? Пред нас е следната фаза во еволуцијата: хомо деус!

Description

  • Автор: Јувал Ноа Харари
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-667-4
  • Година на издавање: 2019
  • Број на страни: 450
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “ПРЕСА – Видови монтажа”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *